عمومی

حال و هوای خرید لوازم تزیینی کریسمس

the-mood-of-buying-christmas-decorations

چند روز بیشتر به آغاز جشن سال نومیلادی و تعطیلات سال نو میلادی نمانده است. محله ای ارمنی نشین و مراکز خرید رنگ و روی کریسمس به خود گرفته اند. همین موضوع فرصتی شد برای گشت و گذار و سرک کشیدن به حال و هوای عیدانه این روزهای هموطنان مسیحی به بازار خوش رنگ و لعاب خرید لوازم تزیینی کریسمس و قیمت‌های آن سری بزنیم.

حال و هوای آلوده این روزهای تهران نتوانست حس خاطره انگیز شب‌های کریسمس با دانه‌های برف بلورین به واقعیت بپیوندد. مدت هاست که بابا نوئل و گوزن‌های شمالی اش بدون بارش دانه‌های برف نوید سال نو را به هموطنان مسیحی در تهران می‌دهند، اما نه آلودگی، نه بی‌برفی و نه حتی گرانی محصولات تزیینی کریسمس، هیچ کدام باعث از رونق افتادن بازار داغ خرید مایحتاج کریسمس و سال نو میلادی در برخی از خیابان‌های شهر نمی‌شوند.

این روزها بیشتر مغازه‌ها و فروشگاه‌های لوازم تزئینی کریسمس از جمله فروشگاه کالا تهران و گل فروشی‌ها غرق در وسایل تزئینی سال نو میلادی و درخت کاج معروف کریسمس هستند. همان درختی که در سایز و رنگ‌های مختلف جلوی اکثر این مغازه‌ها دیده می‌شود. میدان ونک، پاساژهای بزرگ شهر، خیابان جمهوری، سعدی، نارمک ، میرزای شیرازی و بازار صالح آباد بورس عمده خرید سال نو میلادی است. شاید به این دلیل که عده زیادی از هموطنان اقلیت در این مناطق ساکن هستند. بسیاری از این بورس‌های خرید و ویترین مغازه‌ها آنچنان غرق در کاج های تزئین شده کوچک و بزرگ و مجسمه‌های رنگارنگ شده اند که بدون اغراق اکثر رهگذران را به سمت خود جلب می‌کند.

ویترین‌هایی پر از ستاره وگوی‌های رنگی طلایی و نقره ای و سبز وزرد و بنفش، ریسه‌ها و چراغ‌های فانتزی، مجسمه‌ها و عروسک‌های بابا نوئل و گوزن‌های سورتمه کش و آدم برفی‌های فانتزی تزئین شده، انواع حیوانات فانتزی با لباس‌های زمستانی و یا شمع‌های کوچک و بزرگ زیبا. خلاصه تا چشم کار می‌کند در این ویترین‌ها خبر از بابانوئل است و کریسمس …

از لوازم تزیینی کریسمس موجود در فروشگاه کالا تهران دیدن کنید.

 

شیرینی مخصوص شب عید کریسکس

تقاطع خیابان سعدی، یک قنادی معروف و قدیمی که صاحب آن از هموطنان خوب ارمنی است، همیشه در این ایام سال پر می‌شود از شیرینی‌های معروف سال نو. شیرینی و شکلات‌های دست ساز و خانگی که به قول خودشان مخصوص شب‌های عید است. حتی از بیرون قنادی هم بوی دلچسب قهوه تازه و کیک معروف شکلاتی تمام خیابان را پر کرده. قنادی هم غرق در مشتریانی است که مشغول خرید این شیرینی‌ها هستند.

یکی از شیرینی‌های معروف و مخصوص سال نو ارامنه، “گاتا” نام دارد که ترکیبی از لایه‌های خمیری فوق العاده ترد و خوشمزه است. صاحب مغازه که مرد نسبتاً مسنی است با خوش رویی از این شیرینی‌ها به ما تعارف می‌کند و می‌گوید که در بعضی از این روزهای بعد از شب سال نو تعداد مشتریان از دستمان در می‌رود. معمولا یا “گاتا” می‌برند یا شکلات‌های شیری و مغزدار. عده ای هم کیک مخصوص شب سال نو سفارش می‌دهند. شیرینی‌ها متنوع هستند، بیشتر بستگی به ذائقه مشتری‌ها دارد که کدام را ببرند. اما معمولاً شیرینی پذیرایی از مهمان‌ها “گاتا” و شیرینی‌های مغز دار است. نکته جالب اینکه حتی شکلات‌ها و شیرینی‌ها هم شبیه بابانوئل و سورتمه و درخت کاج هستند.

بابانوئل های میلیونی جزیی از لوازم تزیینی کریسمس

ویترین مغازه‌ها پر از تزیینات زیبا و خیره‌کننده و لوازم تزیینی کریسمس است. از عروسک‌های آدم‌برفی گرفته تا درختان مصنوعی، همه کنار هم در ویترین‌ها چیده شده‌اند. در ویترین اکثر مغازه‌ها ماکت های بزرگی از «بابانوئل» خودنمایی می‌کند که با آن لبختد معروفش سوار بر سورتمه است دو گوزن بزرگ و عروسکی هم هیکل چاق و گوشتالوی بابا نوئل با گاری هدایای کریسمس را می‌کشند. هر دو گوزن عروسکی حسابی خسته و گرفته اند. در کنار سورتمه انواع هدایای کوچک و بزرگ قرار گرفته و پدر و مادرها را تشویق می‌کند تا با خرید این هدایا، صبح سال نو میلادی کودکان خود را با یک هدیه کوچک شاد کنند.

این بازار سال‌هاست که از اوایل آذر در این خیابان برپا می‌شود. سود سرشار این بازار یک‌ماهه، مغازه‌داران این راسته را ترغیب می‌کند اسباب‌بازی، رختخواب و زیورآلات خود را راهی انبار کنند و تا می‌توانند مغازه‌ها را از زینت‌آلات عید میلاد حضرت عیسی‌مسیح (ع) پرکنند. بنا بر رسوم مسیحی، بچه‌ها صبح کریسمس که از خواب بیدار می‌شوند قبل از هر چیز سراغ درخت کریسمس می‌روند تا هدیه‌های سال نو را از زیر آن بردارند. این هدایا اگر کوچک باشند در داخل جوراب‌های بزرگی قرار می‌گیرند که حکم کاغذ کادو را دارند.

بازار داغ سفرهای سال نو و کریسمس

کریسمس و تمام زرق و برق برپایی این جشن آیین مسیحیت در کشورهای مختلف دنیا و خرید لوازم تزیینی کریسمس، بهانه خوبی است برای فروش تورهای خارجی. دفا‌تر خدمات مسافرتی هم معمولاً یک ماه قبل از شروع تعطیلات برای آگهی و تبلیغات دست به کار می‌شوند و تورهای خارجی به مقاصد مختلف را با درج قیمت معرفی می‌کنند؛ اما گویا امسال، سال خوبی برای آژانس‌داران نیست و مدیران دفاتر فروش تور نه دل و دماغی و نه پولی برای استقبال از سفرهای خارجی و درج آگهی ندارند.

ازبوقلمون کریسمس خبری نیست

برخلاف تصور عامه، تاریخ برگزاری عید کریسمس برای ارمنی‌ها روز ششم ژانویه است، ولی این روز را بیشتر مسیحیان در کشورهای مختلف در بیست‌وپنجم دسامبر هر سال جشن می‌گیرند، البته آشوری‌های ایران که کاتولیک هستند نیز همان ۲۵ دسامبر را به عنوان عید جشن می‌گیرند. دلیل این تفاوت به اختلاف نظر شاخه‌های مختلف مسیحیان بر سر تاریخ ولادت عیسی برمی‌گردد. علی‌رغم این اختلاف نظر، عید کریسمس یا نوئل در این دو روز برای هر دو گروه با شکل و شمایلی مشترک و نمادهایی تقریباً یکسان تجلیل می‌شود.

غذای عید کریسمس ارمنی‌های ایران با غذای کریسمس مسیحیان دیگرمتفاوت است. غذای ارمنی در شب کریسمس (ششم ژانویه) نه بوقلمون، بلکه برنج و کوکوسبزی و ماهی است. برخی از آنها این تفاوت در غذا را متأثر از فرهنگ و سنت ایرانی می‌دانند. آنها معمولاً روز کریسمس را بعد از بازگشت از کلیسا در خانه و در کنار اعضای خانواده جشن می‌گیرند. البته گاهی نیز جوان‌ها به صورت دسته‌جمعی به رستوران می‌روند.

کارهای مربوط به تزئینات خانه و درخت کریسمس طوری تقسیم می‌شود که خرید و حمل درختان و بستن سیم‌ها و چراغ‌های درخت‌ها بر عهدۀ آقایان و کارهای ظریف‌تر و تزئینات دیوارها و تهیه و تدارک هدایای زیر درخت کریسمس، بر عهدۀ خانم‌ها باشد. مرسوم است که خانواده‌هایی که یکی از عزیزان‌شان را قبل از عید کریسمس از دست داده‌اند، آن سال کریسمس را جشن نمی‌گیرند و آرایش خانه و درخت کریسمس را انجام نمی‌دهند.

درباره فروشگاه کالا تهران

فروشگاه اینترنتی کالا تهران با بیش از 20 سال سابقه درخشان در زمینه فروش لوازم دکوری و تزئینی خانه و آشپزخانه توانسته با قیمتی کاملا رقابتی و کیفیت بالای محصولات خود مشتریان زیادی در داخل و خارج از ایران جذب نماید. این محصولات شامل انواع لوازم دکوری، محصولات چوبی، انواع ظروف سرامیکی و انواع بطری و بلور و … می باشد. شما عزیزان می توانید بهترین و با کیفیت ترین محصولات را با ضمانت کالا و قیمت hز فروشگاه کالا تهران تهیه نمایید.